Superwizja dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych i pracowników socjalnych

W ramach projektu pn. „Skutecznie przeciw przemocy- rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzyżowie realizowane są spotkania superwizyjne dedykowane członkom Zespołu Interdyscyplinarnego, grup roboczych i pracowników socjalnych pracujących z osobami doznającymi przemocy, stosującymi ją, albo będącymi jej świadkami.

Środki finansowe na realizację działań w ramach projektu pochodzą z Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2021, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Spotkania prowadzi pani mgr Barbara Łukasik psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor psychoterapii uzależnień, specjalista w zakresie diagnozy i terapii dziecka wykorzystywanego seksualnie i jego rodziny, certyfikowany specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikowany superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Pomaganie osobom doznającym przemocy, stosującym ją, albo będącym jej świadkami jest procesem trudnym dla pomagacza, obciążającym go psychicznie. Stąd założenia superwizji wskazują na potrzebę wspierania osób superwizujących się (superwizantów) w tym, aby jak najefektywniej były w stanie wykonywać swoją pracę, nie ulegając mechanizmom wypalenia zawodowego. Superwizja jest także formą szkolenia, czyli pogłębiania wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Jest też wreszcie sposobem rozwijania i doskonalenia warsztatu pracy poszczególnych pomagaczy.