Pomoc materialna dla uczniów (stypendium)

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty istnieje możliwość udzielania pomocy materialnej dla uczniów. Pomoc materialna o charakterze socjalnym może mieć formę stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego.

Pomoc materialna przysługuje:

  1. uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
  2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych do czasu ukończenia obowiązku nauki.

Podstawa prawna
Zasady, warunki i tryb przyznawania stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2230) oraz Uchwała Nr XL/375/2010 Rady Miejskiej w Strzyżowie z dnia 29 kwietnia 2010 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Strzyżów, zmieniona Uchwałą Nr III/6/2010 Rady Miejskiej w Strzyżowie z dnia 30 grudnia 2010 r.

Warunki
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkały na terenie Gminy Strzyżów znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, gdy miesięczna wysokość dochodu  na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza 600 zł netto (art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej t.j Dz. U. z 2023 r. poz. 901). W szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe, z zastrzeżeniem art. 90 d ust. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Wymagane dokumenty:

  • wypełniony wniosek o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Strzyżów (wniosek dostępny w zakładce wnioski do pobrania),
  • zaświadczenia albo oświadczenia o dochodach członków rodziny za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

Miejsce złożenia dokumentów
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzyżowie ul. Słowackiego 8, tel. 17 2761 109, (pokój nr 11, II piętro).

Termin i sposób załatwienia
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego składa się od 1 do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów – do 15 października danego roku szkolnego.

Formy stypendium szkolnego:

  • całkowita lub częściowa refundacja kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
  • całkowita lub częściowa refundacja kosztów związanych z pobieraniem nauki,
  • całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów).

Dodatkowe informacje
Stypendia i zasiłki szkolne są przyznawane w drodze decyzji administracyjnej na wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia, albo na wniosek dyrektora szkoły lub z urzędu. Stypendium szkolne jest udzielane poprzez refundację poniesionych kosztów na podstawie przedłożonych faktur VAT, rachunków lub innych imiennych dowodów poniesienia kosztów.

Zasiłki Szkolne
Uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może być przyznany zasiłek szkolny jako świadczenie pieniężne na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od daty wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie zasiłku. Aby ubiegać się o zasiłek szkolny należy złożyć wypełniony wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi zaistnienie zdarzenia losowego.