PORADNIK DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH PRZEMOCĄ DOMOWĄ W TRAKCIE EPIDEMII KORONAWIRUSA
Epidemia koronawirusa oraz zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w sposób diametralny zmieniły życie ofiar przemocy domowej. Wychodząc naprzeciw osobom doznającym przemocy domowej, Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z ekspertkami z „Niebieskiej Linii” IPZ, Fundacji Feminoteka oraz Centrum Praw Kobiet, przygotowali tzw. „plan awaryjny” – informacje użyteczne w dobie pandemii. Ów plan obejmuje kilka kroków wśród których znalazły się m.in.:
- Obserwacja zachowania osoby agresywnej
- Nauka dbania dzieci o bezpieczeństwo w tym wyposażenie wiedzę o instytucjach pomocowych
- Lokalizacja tzw. bezpiecznego miejsca – unikanie kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka albo niebezpieczne przedmioty
- Przygotowanie do ucieczki, spakowanie do podręcznej torby niezbędnych rzeczy, aby w każdej chwili móc ją zabrać
- Poznanie swoich sojuszników – rozmowa z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w domu
Jeżeli doświadczasz przemocy, na wypadek konieczności ucieczki z domu
przygotuj m.in.:
- Ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty itp.
- Leki
- Telefon
- Pieniądze/ karta płatnicza
- Numery ważnych telefonów
- Klucze do domu
- Obdukcje lekarskie (jeśli masz)
- Numery kont bankowych (zapisane)
Koniecznie zapoznaj się z osobistym planem awaryjnym dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie:
https://www.niebieskalinia.pl/attachments/article/6721/Osobisty_plan_awaryjny_poradnik_0.pdf
PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY” A WIRUS SARS-COV-2
Prace członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie/Grup Roboczych są kontynuowane w sposób zgodny z obowiązującymi dotychczas zasadami prawnymi.
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą wirusa SARS-CoV-2, w celu zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego osób realizujących zadania związane z procedurą „Niebieskie Karty”, osób i rodzin doświadczających przemocy, a także pracowników socjalnych, którzy pracują z rodzinami, wskazane jest wprowadzenie i bezwzględne przestrzeganie wzmożonego reżimu sanitarnego. O przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie można zgłaszać w formie telefonicznej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.
Pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzyżowie udzielają wsparcia oraz porad w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i procedury „Niebieskie Karty” udzielają od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00, tel. 17 2761 109 lub 17 2763 188 lub 721 075 135.
Zespół ds. pracy socjalnej i asystentury
rodziny
specjalista pracy socjalnej Katarzyna Łyszczarz – klyszczarz@mgops.itl.pl
pracownik socjalny Dagmara Jachym – djachym@mgops.strzyzow.pl
Pamiętaj! Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
Twój Parasol – aplikacja mobilna
Informujemy o funkcjonowaniu bezpłatnej aplikacji mobilnej „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie https://twojparasol.com/
Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa.