Projekt „Skutecznie przeciw przemocy – rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów”


Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzyżowie zakończył realizację projektu pn. „Skutecznie przeciw przemocy- rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów”, w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie” – edycja 2021, który był współfinansowany ze środków gminy Strzyżów oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt realizowany był od czerwca do grudnia 2021 r. i skierowany do mieszkańców gminy Strzyżów,zagrożonych oraz doświadczających przemocy domowej. Podejmowane w ramach projektu działania wpłynęły na poprawę jakości i zwiększenie dostępności do usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy w rodzinie poprzez:

  • Udostępnienie mieszkańcom gminy Strzyżów poradnictwa specjalistycznego; psychologicznego, prawnego, pedagogicznego i socjalnego . Łącznie z udostępnionych form poradnictwa skorzystało 111 osób, którym udzielono 178 porad, w tym 88 porad w formie kontaktu osobistego i 90 porad w formie kontaktu telefonicznego i online (e-mail; przemoc@mgops.strzyzow.pl, skype). Wykres: Liczba osób, liczba porad, forma porad w zależności od rodzaju poradnictwa.
  • Kompleksowe wsparcie merytoryczne pracowników instytucji zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie poprzez zorganizowanie:
    • warsztatów i szkoleń pn. „System przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Procedura Niebieskie Karty- uwarunkowania formalne i merytoryczne” w ramach, którego – zrealizowano dwa szkolenia warsztatowe dla członków ZI i Grupy roboczej pn.; Praca z rodziną przemocową – wykorzystanie komunikacji hybrydowej”, „Interwencja w sytuacji podejrzenia występowania przemocy” oraz dwa warsztaty pn.; „Zasady organizacji grup wsparcia i grup samopomocy „Jak wpierać funkcjonowanie grup wsparcia i grup samopomocy” w łącznej liczbie 24 godzin.
    • superwizji dla członków grupy roboczej i Zespołu Interdyscyplinarnego.

Umożliwienie udziału w szkoleniach, warsztatach i superwizji wszystkim osobom działającym w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie gminy Strzyżów pozwoliło na doprecyzowanie zakresu kompetencji i obowiązków, zasad współpracy, sposobów udzielania wsparcia w oparciu o standardy, zdobycie umiejętności pozwalających na prawidłowe identyfikowanie sytuacji przemocowych, ich źródeł oraz sposobów rozwiązywania, wzmocnienie ich kompetencji zawodowych oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Powyższe wsparcie merytoryczne wpłynęło na podniesienie jakości usług kierowanych do osób zagrożonych i dotkniętych przemocą w rodzinie oraz wzmocnieniu współpracy pomiędzy służbami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

  • Opracowanie Lokalnej diagnozy potrzeb w obszarze przeciwdziałania przemocy na terenie Miasta i Gminy Strzyżów pozwala na określenie skali występowania zjawiska przemocy na terenie gminy Strzyżów m. in. z uwzględnieniem grup najbardziej narażonych na doświadczanie przemocy tj. osób zależnych i małoletnich. Uzyskane informacje staną się podstawą do weryfikacji dotychczasowych kierunków działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku przemocy.
  • Realizacja projektu pozwoliła na doposażenie pracowników oraz specjalistów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w niezbędny sprzęt tj. laptopy i telefony, pozwalający na rozszerzenie sposobów kontaktu o formy zdalne oraz poszerzenie wiedzy i praktyki w posługiwaniu się alternatywnymi sposobami komunikacji, co w obecnej sytuacji związanej z występowaniem stanu epidemii pozwala na podejmowanie skutecznych działań z wyłączeniem kontaktu osobistego.
  • Prowadzone w ramach projektu działania informacyjne pozwoliły na poziomie lokalnym na rozpropagowanie informacji dotyczących placówek i instytucji działających w systemie przeciwdziałania przemocy, rodzajach i formach pomocy, a przede wszystkim funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego; jego zadań i możliwości udzielania profesjonalnego wsparcia osobom doświadczającym przemocy domowej w najbliższym środowisku. 

Kwota dofinansowania projektu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej to 37 552,00 zł.


DIAGNOZA

Diagnoza potrzeb w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Miasta i Gminy Strzyżów


W ramach programu Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2021, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opracowano informator oraz ulotkę, w których można uzyskać informację o dostępnej pomocy, w tym również w gminie Strzyżów.

kliknij w obrazek aby powiększyć
kliknij w obrazek aby powiększyć

PREZENTACJA

Skutecznie przeciw przemocy w gminie Strzyżów


INFORMACJA

Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzyżowie, w związku z realizacją projektu pn. ,,Skutecznie przeciw przemocy- rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów” w ramach Programu Osłonowego ,,Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2021, informuje, że jednym z zaplanowanych działań jest opracowanie LOKALNEJ DIAGNOZY POTRZEB W OBSZARZE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY.

W związku z powyższym opracowane zostały ankiety skierowane do uczniów oraz osób dorosłych z terenu gminy Strzyżów. Zapraszamy do zapoznania się i wypełnienia ANONIMOWYCH ankiet pod następującymi linkami:

OSOBY DOROSŁE
https://forms.gle/NhPV8EwjoddZodyS9

UCZNIOWIE
https://forms.gle/LyZZzycT4NNoJdKs6


SZKOLENIA I WARSZTATY DLA CZŁONKÓW ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO, GRUP ROBOCZYCH I PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH

W ramach projektu pn. „Skutecznie przeciw przemocy – rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów”, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzyżowie zrealizowane zostały szkolenia i warsztaty dedykowane członkom Zespołu Interdyscyplinarnego, grup roboczych i pracowników socjalnych pracujących z osobami doznającymi przemocy, stosującymi ją, albo będącymi jej świadkami.

Środki finansowe na realizację działań w ramach projektu pochodzą z Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2021, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.  

Spotkania prowadziła pani mgr Ewa Kloc, Główny specjalista w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie; Wojewódzki Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Członek Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Celem szkolenia było dostarczenie/pogłębienie wiedzy na temat interdyscyplinarnego podejścia do przemocy w rodzinie, nabycie wiedzy w zakresie kompetencji poszczególnych podmiotów uczestniczących w procedurze „Niebieskie Karty” oraz pogłębienie wiedzy na temat systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Program szkolenia obejmował m. in. zagadnienia:

  • z zakresu prawa, 
  • założeń programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, jako podstawy działań systemowych w kontekście pomocy rodzinom uwikłanym w przemoc,
  • procedury „Niebieskiej Karty” i zasad prowadzenia działań oraz najczęściej występujących błędów, problemów i trudności w realizacji procedury,
  • opracowywania indywidualnych planów pomocy rodzinie z problemem,
  • pracy z rodziną z problemem przemocy z wykorzystaniem komunikacji hybrydowej,
  • zasad organizacji grup wsparcia i grup samopomocy dla osób uwikłanych w problem przemocy w rodzinie.
  • wspierania funkcjonowania grup wsparcia/grup samopomocowych dla osób uwikłanych w problem przemocy w rodzinie na poziomie lokalnym,
  • analizy indywidualnych problemów zgłaszanych przez uczestników szkolenia, związanych z prowadzeniem działań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

SUPERWIZJA

W ramach projektu pn. „Skutecznie przeciw przemocy- rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzyżowie realizowane są spotkania superwizyjne dedykowane członkom Zespołu Interdyscyplinarnego, grup roboczych i pracowników socjalnych pracujących z osobami doznającymi przemocy, stosującymi ją, albo będącymi jej świadkami.

Środki finansowe na realizację działań w ramach projektu pochodzą z Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2021, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Spotkania prowadzi pani mgr Barbara Łukasik psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor psychoterapii uzależnień, specjalista w zakresie diagnozy i terapii dziecka wykorzystywanego seksualnie i jego rodziny, certyfikowany specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikowany superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Pomaganie osobom doznającym przemocy, stosującym ją, albo będącym jej świadkami jest procesem trudnym dla pomagacza, obciążającym go psychicznie. Stąd założenia superwizji wskazują na potrzebę wspierania osób superwizujących się (superwizantów) w tym, aby jak najefektywniej były w stanie wykonywać swoją pracę, nie ulegając mechanizmom wypalenia zawodowego. Superwizja jest także formą szkolenia, czyli pogłębiania wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Jest też wreszcie sposobem rozwijania i doskonalenia warsztatu pracy poszczególnych pomagaczy.


MGOPS w Strzyżowie informuje o udostępnieniu mieszkańcom gminy Strzyżów bezpośredniego nr tel. kom. 721 075 135 oraz e-maila: przemoc@mgops.strzyzow.pl, za pomocą których mogą skontaktować się w celu uzyskania pomocy.

kliknij w obrazek aby powiększyć

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzyżowie w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2021, który jest współfinansowany ze środków Gminy Strzyżów oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej będzie od czerwca bieżącego roku realizować projekt, pt. „Skutecznie przeciw przemocy – rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów”.

Projekt „Skutecznie przeciw przemocy- rozwój systemu przeciwdziałania przemocy w gminie Strzyżów” skierowany jest do mieszkańców gminy Strzyżów zagrożonych oraz doświadczających przemocy domowej.

Stan epidemii i jego konsekwencje, w tym sygnalizowane przez specjalistów narastające akty przemocowe w rodzinach, nie mogą powodować sytuacji, w których osoby zagrożone przemocą domową lub jej doświadczające pozostawione będą niezbędnego wsparcia.

Realizacja projektu zakłada poprawę jakości i zwiększenie dostępności do usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy w rodzinie m. in. poprzez:

  1. uruchomienie indywidualnego poradnictwa specjalistycznego; psychologicznego, prawnego, socjalnego i pedagogicznego realizowanego z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, telefonów, komunikatorów internetowych itp; oraz kontaktu osobistego
  2. wzmocnienie współpracy pomiędzy służbami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie,
  3. wsparcie merytoryczne pracowników instytucji zajmujących się problematyką przemocy w formie szkoleń, warsztatów  i superwizji,
  4. doposażenie pracowników oraz specjalistów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w niezbędny sprzęt pozwalający rozszerzenie sposobów kontaktu o formy zdalne oraz poszerzenie wiedzy i praktyki w obsługiwaniu się alternatywnymi sposobami komunikacji.

Dotychczasowy, systematycznie realizowany, osobisty kontakt z ofiarami przemocy w rodzinie czy sprawcami tej przemocy został ograniczony i w wielu przypadkach zastąpiony kontaktem z wykorzystaniem zdalnych środków komunikacji.

Kwota dofinansowania projektu to 53 400 zł.


kliknij w obrazek aby powiększyć